Archive for Ekim, 2011

CUMHURİYET

Ekim 31, 2011 - 9:42 pm No Comments

Hiçbir yere gitmedim, buralardaydım ama son zamanlarda ülke olarak üst üste yaşadığımız acılardan elim gitmedi bir türlü yazmaya… Vatanı için canlarını feda eden bütün şehitlerimize ve geçen hafta meydana gelen Van depreminde vefat eden bütün vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin demek istiyorum. Umarım bir daha böyle acılar yaşamayız ve Van’daki yaralar en kısa zamanda sarılır..

Dün ülkemiz için çok önemli bir tarihti; 29 Ekim

CUMHURİYET BAYRAM’IMIZ KUTLU OLSUN.

Ata’mızın gençliğe hitabesine burada da yer vermek istiyorum. Her kelimesi anlayarak okunmalı, akıllara, yüreklere kazınmalı…

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbâlinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet’i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyet’ine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi, bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet, dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyeti’ni kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Laik, çağdaş, demokratik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek
koruyup yaşatacağız…

ZEYTİNYAĞLI KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

Ekim 16, 2011 - 6:41 pm 12 Comments

 

Yine bir haftasonunu daha geride bıraktık işte..İyice dinlenip, aileyle, dostlarla güzel zamanlar geçirdikten sonra yepyeni haftaya hazır hissediyorum kendimi. Ve tekrar işe güce kendimi kaptırmadan önce bir de tarif paylaşmak istedim bugün:).

 

Bugünkü tarifim güzel Ege’min bir yemeği; Zeytinyağlı Kabak Çiçeği Dolması. Daha önceden çok kereler yemiş ve tadına doyamamıştım. Geçenlerde markette güzelce paketlenmiş kabak çiçeklerini görünce bu lezzeti evde kendim denemek istedim. Oldukça narin kabak çiçekleriyle bu ilk denemem ummadığım kadar başarılı oldu.

 

Ben bazen düşünürüm; bazı yemekleri yapmak insanların aklına ilk nasıl gelmiştir diye..İşte bu kabak çiçeği dolması da bana aynı şeyi düşündürdü. Acaba ilk kim akıl etti bir sebzenin çiçeğini pirinçle doldurulup böyle leziz bir yemeği ortaya çıkartmayı? İşte bu bana çok ilginç gelmiştir hep. Ve acaba bir kültürü oluşturan mutfağın belli başlı yemekleri ortaya çıkana kadar kim bilir kaç tane başarısız deneme yapılmıştır.

 

Ben de alemim aslında:). Üzümünü ye, bağını sorma demişler ya vakti zamanında ne diye sorgularsam; en iyisi tadına varmak bu güzel lezzetlerimizin:)).

 

İşte mutfağımıza Ege’nin havasını taşıyan o dolmaların tarifi:

 

ZEYTİNYAĞLI KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI

 

 

Malzemeler:

 

15-20 adet kabak çiçeği
2 adet orta boy kuru soğan
1 su bardağı pirinç
1 küçük paket dolmalık fıstık
2 tatlı kaşığı kuş üzümü
1 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı tarçın
2 tatlı kaşığı kuru nane
2 adet kesme şeker
yarım çay bardağı zeytinyağı
tuz

 

Yapılışı:

 

Öncelikle kuş üzümlerini bir kasede ıslatıp yumuşatıyoruz. Soğanları incecik doğrayıp, dolmalık fıstıklarla beraber zeytinyağında kavuruyoruz. Sonra yıkanmış pirinci ekleyip hepsini tekrar bir süre daha kavuruyoruz. Yenibaharı, tarçını, kuşüzümünü, şekeri ve tuzu ekleyip hepsini iyice karıştırıyoruz. Pirinçlerin üzerine çıkacak kadar kaynar su ekleyip kısık ateşte dolma içimizi pişiriyoruz. Ocağın altını kapatınca kuru naneyi de ekliyoruz ve üzerini kapatıp demlenmeye bırakıyoruz. Dolma içi piştikten sonra iyice soğumasını bekliyoruz. Çünkü iç sıcak olursa zaten çok narin olan kabak çiçekleri yırtılabilir.

Dolma içi soğuduktan sonra iyice yıkayıp kuruttuğumuz kabak çiçeklerini içle dolduruyoruz ve uçlarını büzdürüp ağızlarını kapatıyoruz. Bir tencereye dolmaları dikkatlice dizip, dolmaların yarısına gelecek kadar kaynar su ekledikten sonra pişiriyoruz. Pişen dolmaları bir kaba alıp soğuttuktan sonra servis yapıyoruz.

Not: Dolmanın içi için her zaman uyguladığınız bir zeytinyağlı dolma içini de kullanabilirsiniz. Baharat oranları damak tadına göre değişebilir..

Afiyet olsun:).

Not: Bu tarifimi Hünerlieller sitesinin sahibi arkadaşımın etkinliğine yolluyorum.

HİNDİSTAN CEVİZLİ TART

Ekim 6, 2011 - 4:27 pm 26 Comments

 

Geçenlerde yemek defterimizi (aslında annemin defteri ama bende o konuda bir sahiplenme söz konusu, çünkü yılların birikimi var içerisinde:)) karıştırırken içinde annemin arkadaşı Ayşe Abla’nın bir tarifini buldum.

 

Şaşkınlık içinde “aa, biz bu tarifi denememiştik ki” dedim. Tamam bu cümlenin asıl altında yatan benim mutfak olayına son zamanlarda zaman ayıramayışım, yani tembelliğim olabilir ama tarif yazılı minik not kağıtlarını bünyesine alıp saklayan, bulmamızı engelleyen tarif defterinin hiç mi kabahati yok canııım:)?

 

Tarifi görür görmez hemen denemeye koyuldum. Hazırlama ve pişme dahil 20 dakika sürdü leziz mi leziz Hindistan Cevizli tarta kavuşmam. Ve çok daha önce denemeliymişim dedim kendi kendime.

 

Eğer son anda geleceklerini haber aldığınız misafirlerinize tatlı bir sürpriz yapmak isterseniz bu tarif tam biçilmiş kaftan. Ben bu tür durumlar için tarifi hafızama kazımayı düşünüyorum şahsen:).

 

Ayşe ablacım bu güzel tarif için çok teşekkürler..Başka güzel tariflerini de sabırsızlıkla bekliyoruz:).

 

İşte tarifi:

 

HİNDİSTAN CEVİZLİ TART

 

Malzemeleri:

 

1,5 çay bardağı Hindistan cevizi

1 çay bardağı iri dövülmüş ceviz

1 çay bardağından bir parmak az şeker

yarım çay bardağı sıvı yağ

1 adet yumurta

 

not: ben büyük çay bardağı kullandım

 

Yapılışı:

 

Bir kapta Hindistan cevizini, dövülmüş cevizi, şekeri, sıvıyağı ve yumurtayı iyice karıştırıyoruz. Kakaolu, iki katlı bir pasta kekinin (marketlerde satılanlardan) sadece tek katını alıp, yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine koyuyoruz. Hindistan cevizli karışımı kakaolu kekin üzerine iyice sürüyoruz. Önceden 180C°’ye ısıtılmış fırında üzeri pembeleşinceye kadar pişiriyoruz (yaklaşık 15 dk.). Ilıkken ya da soğuyunca dilimleyerek servis ediyoruz.

 

Afiyet Olsun:)).