Archive for the ‘SOSLAR’ Category

PESTO SOS VE PESTO SOSLU TAM BUĞDAY SPAGETTİ

Şubat 18, 2014 - 2:54 pm 4 Comments

Makarnayı hep çok seven bir aile olduk. Geçen yaz yaptığımız İtalya seyahati bu sevgiyi daha da pekiştirdi sanırım :) . Oradayken pek çok farklı sos ve malzeme ile makarnaları tatma imkanı bulduk.  Daha önceden duyup da denemediğimiz Pesto sosu da orada, vatanında tatmıştık.

Oldukça az malzemeyle yapılan, yalın ama bir o kadar da yoğun ve karakteristik bir sos olan Pestoyu evde denemeye karar verdik. Malzemeleri az, çok da zahmetli olmayan bir sos bu ama dikkat edilmesi gereken bir kaç ufak püf noktası var yaparken. Mesela içinde kullanacağımız fesleğenleri yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurutmalıyız. Dolmalık fıstıkları yağsız tavada biraz kavurmalıyız ki o kendine has aroması daha da belli etsin kendini ve yine sosun içinde bulunan parmesan peynirini eğer taze rendelersek (hazır rendelenmişlerden kullanmayıp) peynirin sosa zenginlik katan o özel aromasını en verimli şekilde almış oluruz.

Bunlara dikkat edilince kesinlikle enfes bir sos elde etmiş oluyoruz. Biz bu sosa gerçekten bayılıyoruz. Öyle ki, şimdilik sadece makarnalarımıza eşlik etmiş olsa da

Ekmek üzerinde, salatalar üzerinde, pizzada, sandviçleri lezzetlendirmek için  kullanmak gibi çılgın fikirlerimiz var :) .

Bugün Pesto Sos ile bir tam buğday spagetti tarifi vermek istiyorum. Yapın, yiyin, lezzet garantili, benden söylemesi ;)

İşte Tarifi

PESTO SOS VE PESTO SOSLU TAM BUĞDAY SPAGETTİ

Malzemeleri:

1 paket tam buğday spagetti

Pesto Sos İçin:

1 paket fesleğen (marketlerde satılan ufak paketlerden)

1 çay bardağı dolmalık fıstık (çam fıstığı)

1 çay bardağı ince rendelenmiş parmesan peyniri

1 diş sarımsak

Zeytinyağı

Tuz

Yapılışı:

Öncelikle Pesto Sos için fesleğenleri yıkayıp iyice kuruluyoruz, saplarını ayıklıyoruz (sadece yapraklarını kullanacağız). Çam fıstıklarını yağsız tavada hafif pembeleşene dek kavuruyoruz. Parmesan peynirini rendeleyip, sarımsağı iyice dövüyoruz. Fesleğenleri, fıstıkları, sarımsağı, parmesan peynirini, biraz zeytinyağını ve arzu edilen miktarda tuzu ekleyip  robotta öğüterek sos haline getiriyoruz. Bu aşamada azar azar gerektikçe zeytinyağını ekliyoruz, sonuçta sosumuz bulamaç kıvamında olmalı.

Diğer tarafta, makarnayı üzerinde belirtilen sürede haşlayıp süzüyoruz, çok az zeytinyağı ekleyip tencerede karıştırıyoruz. Servis tabağına makarnayı alıp üzerine bolca pesto sos döküyoruz. Arzu edilirse bu aşamada biraz daha parmesan peyniri rendesi serpilebilir.

Afiyet Olsun :)