Archive for the ‘DONDURMALAR’ Category

MEYVE ŞEKERLEMELİ DONDURMA VE YE #45 DONDURMA ETKİNLİĞİ

Mayıs 21, 2009 - 12:49 pm 28 Comments

Bu ayın yemek etkinliği konusunu görünce “tamam” dedim, “ne kadar yoğun olursam olayım bu etkinliğe katılacağım”. Bunca zamandır beklediğim an gelmişti sanki; bu ayın konusu “Dondurma”ymış:).

Aile içinde “dondurma canavarı” olarak tabir edilen ben, sıcakların başlamasıyla bu favori tatlıma daha çok yöneldim. Neden bilmiyorum ama dondurmayı gerçekten çok seviyorum. Öyle ki bazen annemlere “ben yemek yemesem de onun yerine dondurma yesem” gibi tuhaf öneriler sunuyorum (elbette ki kabul edilmiyor:)).

Yazın buzluğumda dondurma dursa bir türlü, durmasa bir türlü… Evde dondurma olmasa biliyorum ki benim dondurma krizim gelecek ve mutsuz olacağım. Evde dondurma olsa, bu konuda ayarım olmadığı için tüm kutuyu silip süpüreceğim bu sefer de “neden bu kadar yedim ki sanki” deyip mutsuz olacağım:). İşte böyle tuhaf, tatlı bir ilişkimiz var dondurmayla..

Yasemin’e bu güzel etkinliğe ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyor, başarılar diliyorum…

Ben etkinlik için, çoktandır evde, neyin içinde kullanılacağına karar verilmediğinden durup duran meyve şekerlemeleriyle dondurma yaptım. Dondurmacılarda Tutti Frutti Dondurma diye satılan dondurmaya benzedi. Biz çok sevdik.

Evde dondurma yapmak hem çok keyifli hem de hijyeninden emin oluyorsunuz. Yalnız, biraz vakit alıyor. Bir de ben, malzemelerde saf salep kullandığım için salebin fiyatı bana oldukça pahalı geldi. Yine de arada sırada ev usulü dondurma keyfi yapmak için değer:).

İşte tarifi:

MEYVE ŞEKERLEMELİ DONDURMA

Malzemeleri:

1 lt süt

1 küçük kutu krema (200ml)

1 su bardağı toz şeker

1 yemek kaşığı salep

1 paket vanilya

1 su bardağı meyve şekerlemesi (bazı kuruyemişçilerde bulunabiliyor)

Yapılışı:

Not: Ben öncelikle, şekerlerinin gitmesi ve yumuşamaları için meyve şekerlemelerini ılık süt dolu bir kapta 15-20 dakika kadar beklettim, daha sonra süzgeçte süzdüm. Meyve şekerlemelerinin oldukça fazla şekeri olduğu için dondurmanın şeker ölçüsünü bozmasını istemedim.

İlk olarak, sütü bir tencerede 10 dakika kadar ara ara karıştırarak kaynatıyoruz. Şekeri ve salebi kaynayan süte ilave edip 15-20 dakika daha karıştırarak kaynatmaya devam ediyoruz. En son olarak vanilyayı, meyve şekerlemelerini ve kremayı ekliyoruz. Birkaç dakika da bu şekilde kaynattıktan sonra ocağı söndürüyoruz. Dondurmayı ara sıra karıştırarak oda sıcaklığına getiriyoruz. Oda sıcaklığına gelen dondurmayı bir kaba boşaltıp derin dondurucuya kaldırıyoruz. Birkaç saat arayla dondurmayı çıkarıp karıştırırsak kıvamı daha güzel oluyor. Mümkünse bir gece dondurmayı derin dondurucuda bekletip, daha sonra dondurma kaşığıyla şekil verip servis ediyoruz.

Afiyet olsun:)…